7 pomysłów na prezent dla żeglarza

Szukasz prezentu dla żeglarza, ale brak Ci pomysłu? Jaki drobiazg zadowoli oceanicznego włóczykija i przywiedzie na myśl morskie opowieści? Żeglarz to odkrywca żądny przygód, ciągnie go na bezkresne wody, w nieznane. W rytmie szant, szumu fal i gwiżdżącego wiatru czuje się jak ryba w wodzie. Zatem, co sprawi, że wilk morski poczuje zew przygody na suchym lądzie? Co uszczęśliwi marynarza z dala od łajby? Nie lejemy więcej wody, bo i tak w żeglarskim świecie jest jej co niemiara. Przedstawiamy nasze propozycje pomysłów na prezent dla żeglarza.

Modele żaglowców — łajba w domu

Stawiamy żagle! Nasze zestawienie żeglarskich upominków zaczynamy od modeli żaglowców. Chyba nic bardziej nie odda nautycznego charakteru podarunku od łodzi samej w sobie. Okręt symbolizuje podróż, przygodę i wolność — zatem wszystkie rzeczy, które żeglarz lubi najbardziej.

Jaki model statku wybrać? Możesz postawić na kunsztownie wykonane modele żaglowców z drewna lub bardziej minimalistyczne, metalowe modele żaglówek. Nie ma tu złych wyborów. Wybierz model statku, który trafi w gusta obdarowywanemu przez Ciebie żeglarzowi. 

Model galeonu San Felipe

 

Dzwon okrętowy — dusza statku

Zgodnie z tradycją żeglarską, dzwon okrętowy reprezentuje duszę statku. Podobno w momencie niebezpieczeństwa dzwon potrafi sam zabić. Dzwony były traktowane jako talizmany obronne, które rozpędzały burzowe chmury, huragany i odganiały pioruny. Co więcej, dzwon okrętowy wyznacza początek nowej i koniec starej wachty. Dzięki tak bogatej symbolice jest to bez dwóch zdań wyjątkowy upominek dla żeglarza. Wniesie do domu marynistycznego ducha i w razie potrzeby zabije, np. na obiad. 

Dzwon okrętowy

Sekstans — historyczny GPS

Sekstans (sekstant) to jeden z rewolucyjnych instrumentów astronawigacyjnych. Miał on ogromny wpływ na żeglugę. Jest to rodzaj kątomierza, który służy do wyznaczania wysokości ciał niebieskich. Za pomocą sekstansu można określić szerokość i długość geograficzną, jak również kąt między dwoma obiektami, co pozwala na ustalenie pozycji na mapie. Po dziś dzień, gdy zawiedzie system nawigacyjny, żeglarze korzystają z tego historycznego GPS-u. Jest to nie tylko ładny, ale również niezmiernie praktyczny przyrząd, który sprawdzi się jako prezent dla żeglarza i marynarza. 

Sekstans

Kompas — do celu

Zostajemy w temacie nawigacji. Każdy miłośnik żeglarstwa i podróży powinien zaopatrzyć się w kompas lub busolę. Możliwość określania kierunku jest kluczowa podczas każdej wyprawy w nieznane. Niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem jest kombinacja kompasu z zegarem słonecznym. Dzięki takiemu przyrządowi wilk morski zawsze trafi do celu i dodatkowo będzie mieć pod kontrolą czas. 

Kompas z zegarem słonecznym

Lampa żeglarska zamiast latarni

Niegdyś służyły do komunikacji między jednostkami, oświetlały pokład statku oraz wejścia do portów, Dziś lampy żeglarskie stanowią nautyczny element wystroju wnętrz, który pobudza wyobraźnię w kierunku morskich przygód. Jeżeli szukasz marynistycznego prezentu, który świetnie sprawdzi się jako dodatek do żeglarskiego ogrodu lub na balkon, rozważ lampę okrętową. Poprowadzi drogiego Tobie żeglarza do domowego portu.

Lampa żeglarska

Koło sterowe dla domowego sternika

Koło sterowe to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli żeglarskich. Niezaprzeczalnie kojarzy się z żeglugą i odpowiedzialnością. Ster często funkcjonuje w języku jako metafora dowodzenia, nadawania celu, czy przejmowania kontroli. Zawieszone na ścianie wniesie do pomieszczenia marynistycznego klimatu. Koło sterowe będzie doskonałym prezentem dla żeglarza, szefa, mentora i każdego, kto zawodowo trzyma stery.

koło sterowe

Gry na wieczory w porcie

Dla urozmaicenia wieczorów w domu lub na pokładzie proponujemy zestawy gier tradycyjnych. Partyjka w kościanego pokera, rozgrywka w brydża lub makao, łyk grogu i wieczór od razu ciekawszy. 

Zestaw gier: kości do gry i karty

To zaledwie kilka pomysłów na prezent dla żeglarza. Po więcej inspiracji zapraszamy do nas. Ahoj!