20 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szachów, święto ustanowione w 1966 roku przez Międzynarodową Federację Szachową, które upamiętnia jej założenie 20 lipca 1924 roku. Z tej okazji przybliżamy Wam nieco ciekawostek o samej grze, niedawnym Turnieju Kandydatów, naszej ofercie i dodajemy coś ekstra na samym dole artykułu. 😊

Szachy – krótka historia i ciekawostki

Szachy to jedna z najstarszych gier na świecie. Przyjmuje się, że jej początki wiążą się z grą Chaturanga, wywodzącą się z północnej części Subkontynentu Indyjskiego z okresu panowania Guptów (319-543 r.n.e.). Stamtąd powędrowała Jedwabnym Szlakiem do Persji, dalej na Półwysep Arabski, aż w końcu dotarła do Bizancjum. Koło roku 1000 n.e. gra znana była już w całej Europie.

Dziś szachy przeżywają swoje odrodzenie. Już w 2020 roku największa platforma szachowa online mogła pochwalić się 9 milionami partii dziennie[1], a sukces serialu „Gambit królowej” zaszczepił zainteresowanie szachami u wielu ludzi na całym świecie[2]. Szacuje się, że 70 proc. populacji (USA, Wielkiej Brytanii, Rosji, Indii, Niemiec) miało do czynienia z szachami w pewnym momencie swojego życia, a regularnie w tę królewską grę grywa 605 milionów ludzi[3]. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę niekończące się możliwości, jakie ta gra oferuje: od niewyobrażalnej liczby możliwych kombinacji gry już po 4 pierwszych ruchach (319 miliardów), po dobroczynny wpływ na nasze zdrowie[4].

 

Turniej Kandydatów 2022

W dniach 16.06-05.07.2022 w Madrycie odbywał się tegoroczny Turniej Kandydatów[5], którego celem było wyłonienie przeciwnika Magnusa Carlsena (Norwegia) w meczu o Mistrzostwo Świata FIDE 2023. Najlepsi zawodnicy na świecie walczyli w systemie dwukołowym (14 rund), mając 120 minut na pierwsze 40 posunięć, 60 minut na następne 20 posunięć, a następnie 15 minut na resztę partii z dodatkiem 30 sekund za każde posunięcie począwszy od ruchu 61.

Wśród 8 zawodników z całego świata znalazł się polski reprezentant – Jan Duda, który od lat osiąga w tym sporcie ogromne sukcesy. Jednak drugi rok z rzędu Turniej Kandydatów na koniec przed ostatnią rundą wygrał GM Ian Nepomniachtchi. Drugie miejsce zajął GM Ding Liren. Ten ostatni fakt może mieć znaczenie po nieoczywistych komentarzach Magnusa Carlsena[6] dotyczących braku chęci obrony tytułu. Jeżeli Carlsen nie podejmie wyzywania, do boju o tytuł Mistrza Świata FIDE 2023 staną Ian Nepomniachtchi i Ding Liren.

 

Szachy dla każdego na Giftdeco.pl

W ofercie Giftdeco.pl znajdziecie szachy dla każdego i na każdą okazję.

Małe szachy magnetyczne w sam raz do zabrania w podróż. Dzięki namagnetyzowaniu bierki będą się lepiej trzymać szachownicy. A niewielki rozmiar planszy sprawia, że szachy zmieszczą się w plecaku i torbie. Szachy podróżne idealne na wakacyjne wypady. 😊